Menu

Skąd się wzięło piwo?

Piwo to najstarszy trunek na świecie – jego historia zaczyna się 12 tysięcy lat temu w Azji. W jego odkryciu dopomógł przypadek albo niedbalstwo roztargnionego, starożytnego człowieka, kiedy to porzucone przez niego jęczmienne ciasto wpadło do kadzi z wodą i sfermentowało. Po jakimś czasie ów zapominalski szczęśliwiec odkrył, że zamiast chleba i kadzi z wodą jest posiadaczem pierwszej na świecie kadzi z piwem!

Zasady serwowania piwa

Serwowanie piwa jest rytuałem, przy którym należy pamiętać o podstawowych zasadach. Im większa jest gęstość i moc piwa, tym wyższa temperatura jego podania. Dobrze schłodzone piwo ma przede wszystkim właściwości orzeźwiające, natomiast piwo cieplejsze ma mocniej wyczuwalne walory smakowe. Piwowarzy oceniają zwykle barwę, klarowność i pienistość piwa. Szybkość opadania piany jest istotnym czynnikiem jakości trunku. Należy jednak pamiętać, że upodobania dotyczące pienistości piwa są często związane z regionem świata.

Sensoryka Piwa

Ocena Sensoryczna to sprawdzanie za pomocą węchu i smaku cech, których nie zmierzy żadna dostępna aparatura. Opisywanie doznań smakowych jest jedną z najtrudniejszych sztuk i wymaga nie tylko sensorycznej wyobraźni, ale także fachowej wiedzy z zakresu sensoryki i technologii piwa. Analiza sensoryczna pozwala nam na rozpoznanie i określenie poszczególnych jego składowych, nut smakowych i zapachowych.