28 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy.
Jacobsen, zakładając w połowie XIX w. Browar Carlsberg, miał głębokie przekonanie, że praca ludzi w godnych, niezagrażających życiu i zdrowiu warunkach, przekłada się na powodzenie całego biznesu. Bezpieczeństwo pracowników jest od początku działalności Grupy Carlsberg jednym z filarów strategii rozwoju firmy. W 2017 r. Grupa ogłosiła nową strategię zrównoważonego rozwoju pod nazwą „Together Towards ZERO”. Jednym z jej celów jest dążenie do kultury ZERO wypadków. Wszystkie browary i biura podjęły zobowiązanie, by do 2022 r. zredukować liczbę wypadków o 15 proc. rocznie, a do 2030 r. osiągnąć status zero wypadków we wszystkich lokalizacjach Grupy Carlsberg na świecie. Ten cel wpisuje się w cel 8. zrównoważonego rozwoju ONZ (SDG) „Wzrost gospodarczy i godna praca”.
Bezpieczeństwo w browarach Carlsberg Polska
Carlsberg Polska przykłada ogromną wagę do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników. W 2018 r. wprowadzono 5 ZŁOTYCH ZASAD Grupy Carlsberg, które mogą uratować życie:
- W 2019 r. to właśnie te obszary będą dla nas kluczowe, zarówno pod względem wiedzy, świadomości i zachowań, jak i rozwiązań technicznych. Będziemy też kontynuować montaże AlcoStopów w samochodach służbowych. Na koniec 2018 już 38 proc. naszych aut było wyposażonych w te urządzenia. Dla większego bezpieczeństwa pracowników i na drogach - kontynuowane będą także kontrole trzeźwości pracowników w browarach, podwykonawców i kierowców firm transportowych – mówi Michał Bryszewski, menedżer ds. BHP w Carlsberg Polska.
W browarach prowadzona była również kampania informacyjna o bezpieczeństwie w ruchu. Regularnie organizowane są też dla pracowników szkolenia z udzielania pierwszej pomocy.
Ponadto, w ubiegłym roku ponad 100 pracowników w Browarze Bosman w Szczecinie, 220 w Browarze Okocim w Brzesku, około 140 osób z Browaru Kasztelan w Sierpcu i pracownicy firm zewnętrznych uczestniczyli w Dniu Bezpieczeństwa.
- Dni Bezpieczeństwa to doskonała okazja do uporządkowania wiedzy, przyswojenia nowych informacji oraz przećwiczenia teorii w praktyce. Działa to zdecydowanie lepiej niż najlepsze szkolenie w sali konferencyjnej. Warto cyklicznie prowadzić takie warsztaty, zwiększając świadomość pracowników. Im większa świadomość, tym większe bezpieczeństwo – podkreśla Artur Rysak, specjalista ds. technicznych z Browaru Okocim.
Oprócz szkoleń i warsztatów, pracownicy są regularnie informowani o zasadach bezpieczeństwa poprzez oznaczenia w browarach, plakaty i newslettery. Dla wszystkich gości Carlsberg Polska opracowano edukacyjne filmy, które są przewodnikiem bezpiecznego poruszania się po terenie browarów.
Dzięki tym działaniom, w Carlsberg Polska zredukowano w 2018 r. wypadki pracowników, skutkujące zwolnieniem lekarskim, o 18 proc. (w porównaniu do 2017 r.).
Certyfikaty bezpieczeństwa w browarach Carlsberg Polska
Wszystkie browary posiadają certyfikowany System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy OHSAS 18001. Służy on: zapobieganiu urazom i związanymi z nimi stratami; eliminowaniu chorób zawodowych i minimalizowaniu absencji chorobowej; zaangażowaniu pracowników w działania BHP oraz zwiększeniu wydajności i jakości pracy w firmie.
Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
W tym roku Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy obchodzony jest pod hasłem „Przyszłość pracy” (ang. Future of work). Zmiany, takie jak: technologia (digitalizacja, sztuczna inteligencja, robotyzacja), demografia, zmiany klimatu i zmiany w organizacji pracy mają wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, a także na specyfikę zawodów, które wykonują dziś i jakie będą wykonywać w przyszłości. Zarządzanie bezpieczeństwem pracy powinno być dostosowane do zmieniającej się rzeczywistości, stąd w Carlsberg Polska co roku pojawiają się nowe, aktualne zagadnienia związane z BHP, przekazywane na szkoleniach, warsztatach i w materiałach dla pracowników.