Menu

Browar OKOCIM – mimo pandemii inwestycje, innowacje piwne, doceniana jakość i stabilny rozwój.

W 2020 roku pomimo pandemii Browar Okocim rozwijał się stabilnie, finalizował inwestycje w instalację biogazową w oczyszczalni ścieków oraz instalację de-alkoholizującą, tworzył innowacje piwne, rozwijając ofertę piw 0,0%. Marka OKOCIM jest doceniana za wysoką jakość oferowanych piw.

Pandemia, rynek piwa i trendy konsumenckie w 2020

Pandemia, liczne obostrzenia w działalności sektorów powiązanych
z piwowarstwem, a także podwyżka akcyzy o 10 proc. na początku 2020 zaowocowały spadkiem sprzedaży piwa w 2020 roku w Polsce, zwłaszcza w segmencie alkoholowych lagerów. Według danych NielsenIQ, spadek wolumenowy w 2020 roku wyniósł 1,6 proc. przy czym dane te nie obejmują sektora HoReCa.

Wartościowo rynek urósł o 3,1 proc. i jest to efektem wzrostu średniej ceny piwa na rynku związanej z podwyżką akcyzy, wyższymi kosztami produkcji w tym surowców i energii oraz wzrostem kosztów pracy. Średnia cena piwa rośnie od dłuższego czasu, przeciętnie o 20 gr/rocznie, co oznacza, że na koniec 2020 r. była ona aż o 8 proc. wyższa niż na początku 2019 r.

Dane NielsenIQ za 2020 rok pokazują, że największy wolumenowy spadek sprzedaży zanotował  najpopularniejszy segment czyli lager - jego sprzedaż spadła o 2,6 proc., co pociągnęło za sobą spadek całej kategorii. Od lat spada również sprzedaż mocnych lagerów – w 2020 roku w porównaniu do 2019 to minus 4,7 proc. wolumenowo. Warto podkreślić, że już od kilku lat Polacy konsumują mniej czystego alkoholu pod postacią piwa, umacniając tym samym pozycję piw bez procentów.

Pomimo trudności na rynku, utrzymał się wzrost segmentu piw bezalkoholowych.

Kategoria piw bezalkoholowych w 2020 roku przekroczyła symboliczny próg miliarda złotych wartości sprzedaży. Obecny udział wartościowy piw 0% w całej kategorii wynosi 5,7 proc., w porównaniu do 4,7 proc. w 2019 roku.  Segment piw bezalkoholowych  jest obdarzony największym potencjałem do dalszego rozwoju.

Spośród piw 0,0% najdynamiczniej rozwijają się piwa bezalkoholowe smakowe – wzrost w 2020 vs 2019 o 34 proc, następnie bezalkoholowe lagery +13 proc.

Pandemia – nowa rzeczywistość działania biznesu

Pandemia zaskoczyła wszystkich, zmuszając do sprawnego wprowadzenia zmian w organizacji biznesu.

- W Carlsberg Polska i w naszych browarach priorytetem było bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Natychmiast wprowadziliśmy podwyższone reżimy sanitarne i dodatkowe zabezpieczenia oraz procedury aby zapewnić bezpieczne miejsca pracy  i utrzymać ciągłość biznesu – podkreśla Michał Napieracz, dyrektor Browaru Okocim.

W pandemii Carlsberg Polska starał się też wesprzeć lokalne społeczności w okolicach browarów i pomóc swoim klientom, szczególnie z gastronomi.

- W porozumieniu z lokalnymi władzami zdecydowaliśmy, że najlepszą pomocą będzie ufundowanie szpitalom sprzętu potrzebnego do walki z pandemią, który przyda się też mieszkańcom po jej zakończeniu. Przekazaliśmy po 200 tys. złotych każdemu z trzech szpitali zlokalizowanych w miastach, w których mamy browary – dodaje Michał Napieracz.

Sektor Horeca zmierzył się w 2020 roku ze szczególnie trudną sytuacją – dwa lockdowny ograniczyły lub w wielu przypadkach uniemożliwiły działanie wielu lokalom. W momencie zamknięcia  w wielu miejscach znajdowało się piwo, które przeterminowało się. Jako wsparcie naszych partnerów z tej branży odbieraliśmy i utylizowaliśmy przeterminowane piwo na własny koszt. 

Pomimo pandemii dobre wyniki Carlsberg Polska w 2020

Pomimo pandemii, konieczności dostosowania pracy do wprowadzanych ograniczeń, różnych wyzwań rynkowych i dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników, Carlsberg Polska w 2020 roku wprowadził o czasie na rynek wszystkie zaplanowane nowości produktowe. Wyniki sprzedaży pozwoliły na zakończenie roku z udziałami wolumenowymi w rynku na poziomie 19,7% (+0,2%) i wartościowymi 19.2% (+0,4%). Wśród nowości zaoferowanych konsumentom znalazły się: 5 wariantów bezalkoholowych i 6 wariantów alkoholowych:

  • Carlsberg w nowej, bardziej ekologicznej butelce
  • Okocim Biały Radler 0,0% Cytryna
  • Okocim Ciemny Radler 0,0% Wiśnia
  • Okocim Radler Arbuz z melonem
  • Okocim Porter Oloroso Barrel Aged
  • Žatecky 0,0%
  • Karmi Mrożona Kawa 0,0% z prawdziwą kofeiną
  • Kasztelan Jasne Pełne w ogólnopolskiej dystrybucji
  • Somersby Somersby Sparkling Rosé
  • Somersby Wild Berries 0,0%
  • Kamikaze Compot

Wyzwania dla branży w 2021 roku

Branża piwna a tym samym Carlsberg Polska i Browar Okocim stoją przed wieloma wyzwaniami. Na początku 2020 roku nastąpiła 10% podwyżka akcyzy, zamiast obiecywanej przez rząd, przez wiele miesięcy, 3% podwyżki. Od początku 2021 roku segment smakowych piw bezalkoholowych został dotknięty tzw. podatkiem cukrowym. Dodatkowo, obecne prognozy gospodarcze są obarczone dużym ryzykiem błędu. Z pewnością kontynuowany będzie wzrost kosztów prowadzenia działalności – surowców, energii elektrycznej i  kosztów pracy  Trudno też przewidzieć dalszy rozwój pandemii i skali jej odziaływania na gospodarkę, kolejnych obostrzeń i ich znoszenia, ani tempa szczepień. Planowaniu nie sprzyja także niepewna sytuacja regulacyjna. Każda nowo wprowadzona zmiana pociąga za sobą koszty liczone w milionach złotych, a także konieczność, często nagłego, dostosowywania biznesu do nowych przepisów.

Trendy na 2021

Spodziewany jest dalszy rozwój segmentu piw bezalkoholowych i kontynuacja spadku sprzedaży piw mocnych, który obserwujemy w ostatnich latach. Tym samym zmniejszać się będzie również ilość alkoholu konsumowana za pośrednictwem piwa.

Pomimo niesprzyjających warunków, piwowarzy wciąż dostrzegają potencjał do zwiększenia swojego wkładu w odbudowę gospodarki narodowej po pandemii. Pomimo spadku rynku, polskie browary zasadniczo utrzymały swój łańcuch wartości i mogą stanowić impuls do pobudzenia gospodarki i powrotu na ścieżkę wzrostu. W tym celu będziemy oczekiwali przede wszystkim stabilności regulacyjnej i podatkowej.

„Liczy się dobry skład” - marka Okocim w 2020

Marka Okocim w 2020 roku ma nadal mocną pozycje na rynku piwa, znaczące wzrosty wartości i wolumenu zanotował Okocim Jasne Okocimskie 0,0% oraz Okocimskie radlery 0,0%. 

W 2020 marka przeprowadziła nową odsłonę ogólnopolskiej kampanii reklamowej z udziałem młodego pokolenia brzeskich piwowarów pod hasłem „Liczy się dobry skład”. Przygotowano również nowe spoty TV dla Okocimskich Radlerów, w tym wariantów o zerowej zawartości alkoholu.

Marka wprowadziła dwa nowe smaki wariantów 0,0% oraz jeden alkoholowy.  Dodatkowo pod koniec 2020 na rynek trafiła limitowana edycja 15 tysięcy butelek piwa Okocim Mistrzowski Porter Sherry Oloroso Barrel Aged. Uwarzony w 2017 roku porter, po długim procesie klasycznego leżakowania został zamknięty w dębowych beczkach po hiszpańskim winie na 17 miesięcy. Piwo wzbogaciło się o najlepsze cechy wina Oloroso oraz aromat dębiny.

Ceniona jakość okocimskich piw

Jak co roku piwa z Browaru Okocim zostały wysoko ocenione za doskonałą jakość. Z nagród warto wymienić:

  • Brąz European Beer Star 2020 dla Okocim Mistrzowski Porter,
  • Złoto Chmielaków Krasnostawskich dla Okocim Jasne Okocimskie i Okocim Radler Arbuz z melonem
  • Srebro Chmielaków Krasnostawskich dla Okocim OK i Okocim Radler z Limonką
  • Złoto Chmielaków Krasnostawskich dla Okocim 0,0%
  • Perły Rynki Wiadomości Handlowych dla Okocim Radler Cytryna 0,0% i Wiśnia0,0%
  • Złoty Paragon dla Somersby Mago & Lime

Browar Okocim – inwestycje, innowacje, ochrona środowiska

Rok 2020 to przede wszystkim rok organizacji pracy w warunkach pandemii, co jednak nie zatrzymało i nie spowolniło działań rozwijających Browar. Wielkim krokiem naprzód, pozwalającym całej firmie Carlsberg Polska odpowiedzieć na rosnące zainteresowanie piwami 0,0% jest inwestycja w instalację de-alkoholizującą. Zacznie ona działać na pełnych obrotach w kwietniu 2021. Kolejną ważną inwestycją jest instalacja biogazowa dla oczyszczalni ścieków w Brzesku, dzięki której browar zmniejszy swój ślad węglowy i wpłynie na poprawę jakości powietrza. 

W 2020 roku Browar Okocim obchodził rocznicę 175-lecia istnienia. Ze względu na pandemię z wielu zaplanowanych atrakcji udało się zrealizować wystawę fotograficzną. Archiwalne i współczesne zdjęcia, w tym obecnych pracowników browaru były pokazywana mieszkańcom Brzeska na rynku miasta oraz w pobliżu Miejskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Brzesku.   

Browar Okocim nadal nie dysponuje pozwoleniem na budowę mostu i połączenia browaru z obwodnicą Brzeska. Jest to związane z przedłużającymi kwestiami formalnymi po stronie instytucji państwowych.

Browar Okocim przykłada wiele uwagi i starań do kwestii ograniczania swojego wpływu na środowisko – zgodnie z celami grupowego programu zrównoważonego rozwoju Together Towards Zero. W 2020 roku zmniejszono zużycie:

  • energii cieplnej o 4,3%
  • elektrycznej o 5,1%
  • emisji CO2 0 5,8%
  • zużycie wody zredukowano o 9,9% do 2,65 hl wody na hl gotowego piwa, w porównaniu do 2,9 hl/hl gotowego piwa w 2019..

Bezpieczeństwo pracy jest niezmiennie na szczycie zainteresowania dyrekcji Browaru Okocim i zarządu Carlsberg Polska i jest regularnie monitorowane. W 2020 roku zmniejszyła się liczba wypadków ze zwolnieniem lekarskim z dwóch w 2019 do jednego w 2020,  licząc pracowników i podwykonawców. Wypadki bez zwolnienia lekarskiego wzrosły z jednego do dwóch.   

- W 2020 poświęciliśmy dużo uwagi i wysiłków, aby mimo pandemii i utrudnień wynikających z dodatkowych obostrzeń, utrzymać ciągłość działania i rozwijać się. Dużym sukcesem jest dla naszego zespołu sprawne uruchomienie instalacji de-alkoholizującej oraz stworzenie instalacji na biogaz w naszej oczyszczalni ścieków.   

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować zespołowi Browaru Okocim za wspaniałą postawę. W tym trudnym czasie nie tylko dostosowaliśmy się szybko do wyśrubowanych zasad sanitarnych, zmienionych zasad pracy,  aby  chronić siebie nawzajem i  swoich najbliższych, ale również  wspólnie, z ogromnym zaangażowaniem energią i dużą skutecznością utrzymać ciągłość produkcji oraz zrealizowaliśmy plany  – podkreśla dyrektor Browaru.    

 

Źródło: NielsenIQ, Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska z Dyskontami (Beer), sprzedaż wartościowa i wolumenowa, skumulowane okresy: I - XII 2019, I - XII 2020,  kategoria: Piwo.

Kontakt dla mediów

Więcej informacji

Dyrektor ds. korporacyjnych i zrównoważonego rozwoju (ESG)

Agata Koppa

Tel +48 601 564 575 Email [email protected]