Menu

Św. Patryk z Guinnessem – już 17 marca, dzień patrona Irlandii, obchodzony na całym świecie

Kolor zielony, liść koniczyny i piwo Guinness to nieodłączne elementy obchodów dnia Św. Patryka – jednego z najbardziej rozpoznawalnych dni na świecie. 17 marca celebrowana jest przyjaźń i dobra zabawa, często przy pincie Guinnessa.

Dzień Świętego Patryka to wyjątkowe święto, które łączy 70 milionów ludzi na świecie - święto narodowe Irlandii obchodzone od Dublina po Dubaj, od Londynu po Limę, od Peru po Paryż, od Sydney po Sztokholm i od Warszawy po Waszyngton. Dzień Świętego Patryka to przede wszystkim spotkania z przyjaciółmi przy piwie i wspólna zabawa pod hasłem „Let’s Get Togehter!”, łącząca koneserów Guinnessa na całym świecie.

Guinness, kultowy czarno-biały porter, i dzień Św. Patryka są przesiąknięte kulturowym i historycznym dziedzictwem, a ich wspólne wartości to celebracja, duma i przyjaźń.

260. urodziny Guinnessa

W 1759 r. Arthur Guinness podpisał umowę z Browarem Jame’s Gate w Dublinie i wkrótce rozpoczęto warzenie piw pod marką Guinness. Umowa została zawarta na 9.000 lat, obowiązuje więc do dzisiaj. W 1959 r., w dwusetną rocznicę podpisania tej umowy, uwarzono czarno-białego Guinnessa - ciemne piwo górnej fermentacji typu stout, jakie pijemy dzisiaj.

Guinness od początku swojego istnienia realizuje ogólnoświatową misję warzenia najwyższej jakości piwa, napędzanego duchem innowacji. Jakość jest traktowana niezwykle poważnie: każda partia Guinnessa przechodzi 251 kontroli, zanim zostanie przekazana do dystrybucji.

Wyjątkowość Guinnessa

Warzony z czterech naturalnych składników: wody, jęczmienia (słodowanego i palonego), chmielu i drożdży, Guinness jest najpopularniejszym na świecie stoutem. Warzy się go w 49 krajach, a sprzedaje w ponad 120. Dostępnych jest 20 różnych wariantów piw, w tym: Guinness Draught, Guinness Foreign Extra Stout, Guinness Special Export i Guinness Original, a najnowsze innowacyjne warianty to: Hop House 13 Lager, Guinness Dublin Porter i Guinness West Indies Porter.

- Na wyjątkowość Guinnessa składa się kilka elementów – mówi Anna Włodkowska Starszy Specjalista ds. marketingu marki Guinness - to charakterystyczny ciemno- rubinowy kolor piwa, głęboki, wytrawny smak, w którym można wyczuć nuty palonej kawy, kakao, czy gorzkiej czekolady; gęsta, jedwabista piana oraz sam sposób podania, polegający na dwuetapowym nalewaniu piwa, co wymaga sporej precyzji i umiejętności. Cały proces nalewania pinty piwa Guinness powinien trwać dokładnie 119,5 sekundy – dodaje Anna Włodkowska.

Idealna kremowa piana Guinnessa

Tajemnica idealnej piany tkwi w azocie, który Guinness jako pierwszy wykorzystał w procesie warzenia piwa. Dzięki unikalnej mieszance azotu i dwutlenku węgla tworzą się małe bąbelki, które wirują przez moment w piwie, po czym delikatnie opadają na dno stopniowo oddzielając ciemne piwo od gładkiej kremowej piany. Taki efekt miłośnik piwa otrzyma zamawiając piwo w pubie, ale także kupując puszkę Guinnessa i otwierając ją w domu, czy na imprezie z przyjaciółmi.

Guinness wykorzystał innowacyjną technologię i stworzył tzw. widżet Guinnessa – białą piłkę-kapsułkę wypełnioną azotem, która po otwarciu puszki uwalnia azot i wzmaga produkcję bąbelków. Efektem działania widżetu jest właśnie kremowa, gęsta, aksamitna piana, która sprawia, że Guinnessa nie można pomylić z żadnym innym piwem.

W parze z Guinnessem

Modny w ostatnich latach foodpairing czyli sztuka łączenia smaków i aromatów z piwem stał się także udziałem Guinnessa. Piwo doskonale komponuje się i podkreśla smak dań na bazie ostryg czy chudych ryb, pasuje do mięsnego gulaszu, a także do ciemnego pieczywa i deserów na bazie gorzkiej czekolady. Dobrym sposobem na rozpoczęcie foodpairingu z Guinnessem będzie dopasowanie piwa i potraw o uzupełniających się smakach. Stouty i portery będą się dobrze komponować na przykład z przydymionym smakami barbecue.

Każda okazja jest dobra, by napić się Guinnessa w towarzystwie przyjaciół.  A Dzień Św. Patryka  z pewnością warto uczcić pintą tego irlandzkiego stouta.

Kontakt dla mediów

Więcej informacji

Dyrektor ds. korporacyjnych i zrównoważonego rozwoju (ESG)

Agata Koppa

Tel +48 601 564 575 Email [email protected]