Menu

Browar Bosman - 170 lat piwowarskiej tradycji Szczecina

Szczeciński Browar Bosman ma już 170 lat. Założony w 1848 r. przez Juliusa Albrechta Weidmanna, zmieniał przez dziesięciolecia nazwy i właścicieli, by w 2001 r. dołączyć do Grupy Carlsberg. Dziś Bosman to jeden z najbardziej liczących się lokalnych partnerów i jedna z najlepiej rozpoznawanych marek piwa w regionie.

Początki szczecińskiego browaru sięgają czasów rewolucji przemysłowej, kiedy do produkcji piwa wprowadzono maszyny parowe. Julius Albrecht Weidmann zbudował wówczas innowacyjny browar ze słodownią, lodownią oraz własną studnią i w 1848 r. rozpoczął warzenie piwa. W 1861 r. jego syn sprzedał majątek ojca i w ten sposób browar przeszedł w ręce rodziny Bohrischów, która zarządzała i rozwijała go przez ponad 80 lat, aż do II wojny światowej.

Dynamiczny rozwój za Bohrischów

Nowy właściciel zmienił nazwę na J. Bohrisch Bairische Bier-Brauerei i dał początek okresowi dynamicznego rozwoju browaru w Szczecinie. Zarządzały nim trzy pokolenia rodziny Bohrischów – Julius, jego syn Otto oraz wnuk Hans Hellmuth. Bohrischowie inwestowali w nowoczesne rozwiązania. Za czasów nestora rodu powstały w browarze nowe piwnice fermentacyjne, lodownia, maszynownia wyposażona w maszynę parową. Za rządów jego syna – Ottona – powstała piękna miedziana warzelnia, która do dziś jest jego dumą. Pozwoliło to w 1892 r. uwarzyć 37 tys. hl piwa, a tuż przed wybuchem I wojny światowej – osiągnąć produkcję na poziomie 80 tys. hl piwa. Hans Hellmuth Bohrisch przekształcił w 1904 r. biznes w spółkę akcyjną. Pieniądze z pierwszej emisji akcji spółki i duże możliwości kredytowe pozwoliły mu na kolejne inwestycje, w tym wprowadzenie urządzeń elektrycznych, służących m.in. do schładzania brzeczki i piwnic leżakowych oraz instalacji linii butelkowej. Za czasów Hansa Hellmutha zaczęto także inwestować w promocję i marketing browaru.

Rodzina Bohrischów musiała także pokonać szereg przeciwności losu. Wybuch I wojny światowej i kryzys międzywojnia odcisnęły piętno na działalności browaru. Jednak mimo przestojów, a nawet chwilowego zawieszenia produkcji, wybudowana została nowa warzelnia, dzięki której w 1940 r. browar Bohrischa uwarzył ponad 150 tys. hl piwa.

O ile browar przetrwał I wojnę światową i kryzys lat 30-tych, o tyle nie oparł się nalotowi dywanowemu w kwietniu 1943 r., który zniszczył ok. 35 procent zabudowań. Doprowadziło to do ograniczenia, a następnie wstrzymania produkcji piwa w końcu II wojny światowej. Jednak determinacja szczecińskich piwowarów sprawiła, iż już 12 stycznia 1946 r. uwarzona została pierwsza po wojnie warka piwa.

 

Okres powojenny

Po wojnie szczeciński browar kilkakrotnie zmieniał właścicieli i nazwy. W 1951 r. powołano przedsiębiorstwo państwowe o nazwie Szczecińskie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze. W tym okresie powstały nowe kadzie fermentacyjne, linie rozlewnicze i stalowe tanki. Przedsiębiorstwo zmieniło ponownie nazwę w 1972 r. na Szczecińskie Zakłady Piwowarskie a 3 lata później - na Zakłady Piwowarskie w Szczecinie. Produkcja wówczas sięgała 317 tys. hl piwa rocznie. Jednocześnie uruchomiono produkcję napojów na licencji Pepsi-Coli.

W 1992 r. przedsiębiorstwo zostało przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa i przyjęło nazwę Browar Szczecin S.A., który w 1997 r. został wykupiony przez niemiecką rodzinną firmę Bitburger Brauerei Th. Simon GmbH. Na czele Rady Nadzorczej browaru stanął dr Tomasz Niewodniczański. Jedną z pierwszych decyzji nowego właściciela było usystematyzowanie nazw piwa tak, aby każda zawierała człon Bosman oraz zmiana nazwy spółki na Bosman Browar Szczecin S.A., funkcjonującą do dnia dzisiejszego.

 

Browar Bosman dzisiaj

W 2001 r. Bosman dołączył do międzynarodowej Grupy Carlsberg. Carlsberg Polska kontynuuje działania na rzecz jego rozwoju. W 2005 r. pierwszy raz w jego historii uwarzono ponad 1 mln hl złocistego napoju. Nakłady inwestycyjne, jakie poczynił w latach 2001 – 2017, wyniosły ponad 120 milionów złotych.

Zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju, Carlsberg wdraża rozwiązania, ograniczające wpływ produkcji na środowisko. Powstała tu m.in. nowoczesna oczyszczalnia ścieków. Bosman odgrywa ważną rolę, działając na rzecz lokalnej społeczności, wspierając od lat szereg wydarzeń kulturalnych, społecznych i sportowych. Przykładowo, marka Bosman od 2004 r. sponsoruje szczecińską Pogoń. Od 5 lat pracownicy -wolontariusze browaru, angażując się w firmowy program grantowy „Inicjatywy”, wspierają placówki społeczne oraz działają na rzecz poprawy estetyki otoczenia i stwarzania warunków do uprawiania sportu i rekreacji.

Obecnie Browar zatrudnia ok. 200 osób, które swoją pasją, profesjonalizmem i zaangażowaniem sprawiają, że Bosman rozwija się i warzy jedną z najpopularniejszych marek piwa w regionie. Browar oferuje doceniany przez konsumentów lager - Bosman Full oraz warzony zgodnie z historyczną recepturą mocny pilsner - Bosman Specjal.

 

Obchody jubileuszu browaru

Z okazji 170 urodzin Browar Bosman zaprasza mieszkańców Szczecina do udziału w kilku wydarzeniach jubileuszowych:

  • Nocy Muzeów, która odbędzie się 19 maja br. – Browar Bosman jest partnerem tego wydarzenia w ramach współpracy z Muzeum Narodowym  w Szczecinie. Aby móc odwiedzić Browar należy przystąpić do konkursu na łamach Głosu Szczecińskiego i Naszego Miasta Szczecin;
  • wystawie zdjęć prezentujących browar i jego pracowników, która zostanie pokazana w Muzeum Historii Szczecina od 19 maja do 10 czerwca oraz przez cały lipiec w atrakcyjnej przestrzeni miejskiej – dokładna lokalizacja zostanie podana wkrótce;
  • Dniach Otwartych, które browar organizuje we wrześniu br. Szczegóły, w jaki sposób można się zgłosić, zostaną podane w późniejszym terminie.

 

Kontakt dla mediów

Więcej informacji

Dyrektor ds. korporacyjnych i zrównoważonego rozwoju (ESG)

Agata Koppa

Tel +48 601 564 575 Email [email protected]